Friday, September 30, 2016

Šta je vodovod?


Vodovodno postrojenje je takav objekat za snabdjevanje vodom pomoću koga se voda preko cijevi ili kanala razvodi na jedno ili više izlivnih mjesta, koja nisu u neposrednoj blizini kaptaže, bunara ili površinskog vodnog toka. Postrojenje omogućuje da na svakom mjestu potrošnje u svako doba dana bude dovoljna količina vode na raspolaganju.
Sa higijenskog i tehničkog stanovišta, kad god je moguće treba izbjegavati pojedinačne i grupne vodovode i preporučivati centralne, radi toga što je kod centralnih vodovoda omogućen najispravniji izbor mjesta za dobijanje vode, a uz to je omogućen stalan sanitarni nadzor okoline izvorišta, kao i sanitarna kontrola uređaja. Time se obezbjeđuje efikasno suzbijanje epidemija, što kod pojedinačnih i grupnih vodovoda nije uvijek moguće. Centralni vodovodi su uvijek i najekonomičniji, a za ispravno funkcionisanje centralne kanalizacije oni predstavljaju i jedino moguće rješenje.

Potrebna količina vode određuje se sa obzirom na povećani broj stanovnika budućeg grada u periodu od 25 do 50 godina. Ovaj zahtjev u stvari treba da obuhvati i perspektivu budućeg razvoja grada i povećanje broja stanovnika. Potrošnja vode, pak, ne povećava se samo porastom broja stanovnika, razvojem industrije ili proširenjem grada nego i podizanjem standarda života građana, koji se privikavaju na veću potrošnju vode kad postoji vodovod. Voda u stvari služi i kao mjerilo kulturnog života društva.


Cistjerna


U pogledu smještaja, neophodno je da se cistjerna tako postavi da se do nje može lako doći, a da obrađena površina na kojoj se skuplja atmosferska voda ne bude izložena čađi, prašini i zagađivanju od ptica. Mnogo je bolje rješenje da se atmosferska voda skuplja na jednoj posebno popločanoj ili betonskoj površini, izgrađenoj i ograđenoj na pustoj površini zemljišta, nego za to upotrebiti krovove kuća. Njih treba uopšte izbjegavati.

Kod cisterne imamo tri glavna djela, a njih bi trebalo ovako izgrađivati.

a) Površina za prikupljanje atmosferske vode treba da je od nepropustljivog materijala, najbolje od betonskih ploča, čije sastavke treba zaliti bituminoznim materijalom, a čitava površina mora biti svakako ograđena u visini od 1,5 m. U najnižem djelu te površine ostavlja se predfiltar od tucanika, a odatle sve do cistjerne vodovodni citrang.

b) Vodovodni štrang od najnižeg djela površine, gdje se skuplja atmosferska voda, pa sve do same cistjerne izrađuje se od gvozdenih ili azbestno-cementnih ili keramičkih cijevi, sa spojnicama zalivenim bituminoznim materijalom.

v) Cistjerna mora biti zatvorena i u svima djelovima nepropustljiva, sa solidnim crpnim uređajem, obezbjeđenim od smrzavanja. Voda se ne crpi neposredno iz cistjerne, nego iz specijalne komore, koja je izdvojena drugom komorom sa filtrom od pijeska sa zrnom najvećeg prečnika od 1 m/m

Najbolja konstrukcija cistjerne je u obliku cilindra (oblice) sa kupolastom krovnom pločom sve od armiranog betona. Sam svod treba zasuti nasipom visine 50 sm radi termičke izolacije, a uređaj za crpenje vode treba ugraditi na uzvišenom betonskom postolju. Svi otvori u cistjerni moraju obavezno imati uzvišenje na ivicama, a preklop sa okapnicom.

Da bi bilo obezbjeđeno pravilno funkcionisanje cistjerne, moraju biti ispunjeni sljedeći uslovi:

a) crpni uređaj treba održavati u redu,

b) svi poklopci treba da budu dobro namješteni, ispravni i po mogućnosti zaključani.

No comments:

Post a Comment