Sunday, July 9, 2017

Značaj vode za organizam čovjeka


Voda je jedan od najbitnijih sastojaka za zdravlje čovjeka. Ona je organizmu neophodna da bi funkcionisao i da bi se odupro bolestima. Treba je obilno koristiti jer povoljno utiče na naše zdravlje. Upotrebljava se za piće i za održavanje opšte i lične higijene.

Tokom kupanja, preko kože se iz tijela izlučuje nečistoća. Ako se zanemari ovaj vid održavanja higijene, naše pore kojih na tijelu ima puno, bivaju zapušene, a neodstranjena prljavština opteretiće ostale organe za izlučivanje. Poslije kupanja nastaju pozitivne promjene: krv otiče prema površmi tijela te se postiže lakša i pravilnija cirkulacija. Mišići postaju gipki, a razum bistriji. Kupanje smirujuće djeluje i na živce. Ono potpomaže rad crijeva, želuca i jetre, i olakšava varenje. Ne treba zanemariti ni održavanje lične higijene. Rublje treba da bude čisto jer upija izlučevine iz kožnih pora, i ako se redovno ne pere i ne mijenja, izlučena nečistoća se ponovo vraća na kožu.

Vodu obilato treba koristiti i kao napitak između obroka.
Naša krv se sastoji od 90% vode a naše tijelo podseća na mašinu koja funkcioniše na principu korišćenja vode. Ako je ne pijemo u dovoljnim količinama, urin će nam biti žut i imati neugodan miris. U normalnim okolnostima, on je bez boje i bez mirisa. Da bismo to postigli, u organizam treba unijeti oko dva litra vode dnevno, ne računajući ostale tečnosti (čaj, sok i drugo). Ako do sada niste imali ovu naviku, počnite sa jedom litrom vode dnevno tokom prve sedmice.

Moramo biti sigurni da je voda koju pijemo čista i zdrava. Po potrebi, vodu valja prethodno prokuvati. Količina vode koju ćemo popiti u toku dana, u velikoj mjeri zavisi od vrste hrane koju smo toga dana pojeli, i uopšte od našeg načina ishrane. Ako se naša ishrana mahom sastoji od prerađene hrane koja u sebi ne sadrži puno tečnosti, prirodno je da ćemo trošiti više od dva litra vode dnevno. Ako volimo slanu, Ijutu, kiselu, masnu i veoma začinjenu hranu, takođe ćemo piti dosta vode, jer takva hrana iziskuje puno tečnosti.

S druge strane, hrana koja u sebi sadrži puno tečnosti (voće i povrće u svježem stanju) ne zahtjeva toliko vode koliko kuvana i preradena hrana, jer je već njenim unošenjem tijelo snabdjeveno odredenom količinom tečnosti. U svakom slučaju, nemojte u toku dana piti manje od jednog litra čiste vode, a poželjno je popiti i više. Trudite se da svježe i presne namirnice u vidu voćnih salata i salata od povrća, kao i u vidu prirodnih sokova postanu dio vaše svakodnevne ishrane.

KORIŠĆENJE VODE

Vodu ne treba piti u toku obroka jer usporava varenje, a ne treba je piti ni odmah poslije jela. Dva sata nakon obroka je vrijeme kada možemo piti vodu, i to koliko želimo sve do narednog obroka. Ni u kom slučaju ne smijemo piti hladnu vodu za vrijeme obroka, jer uzeta istovremeno sa hranom negativno utiče na lučenje pljuvačnih žljezda. Ukoliko je voda hladnija, utoliko je štetnija za želudac. Voda će zaustaviti varenje hrane sve dok tijelo ne obezbjedi želucu dovoljnu toplotu, neophodnu da ponovo nastavi svoj posao. Jedimo polako i dozvolimo da se hrana izmješa sa pljuvačkom. Voda uzeta za vrijeme obroka smanjuje lučenje sokova i razblažuje želudačnu kiselinu potrebnu za varenje.

Voda je i te kako potrebna našem tijelu, ali jedino ako se unosi na pravilan način. Tijelo će nam onda biti zahvalno što tako brinemo o njemu. Količinu vode od dva litra dnevno treba pravilno i ravnomerno rasporediti na cio dan, a u večernjim satima ne treba je uzimati da bismo mogli dobro i mirno da spavamo. U suprotnom, cijelu noć ćemo ići do toaleta. Čaj, sok ili mleko i mnogi drugi napici nisu isto što i voda, Oni moraju da se vare. Pijmo vodu u onoj količini koja je potrebna našem tijelu i vidjećemo divne rezultate.

LEKOVITA SVOJSTVA VODE

Ako ste uganuli nogu, odmah je stavite u hladnu vodu (ali samo u prvih 24 h. Nakon toga stavljati tople obloge). To će spriječiti oticanje i olakšati bol.

Ako se opečete, povrijeđeni dio odmah potopite u hladnu vodu. (To je narodno vjerovanje.) Hladna voda spriječava jak bol, zaustavlja razaranje tkiva i ubrzava oporavak (ali, naravno, u težim slučajevima odmah idite ljekaru).

Topla kupka za noge izvanredno je sredstvo za otklanjanje glavobolje, jer širi krvne sudove u nogama i tako normalizuje krvni pritisak.

Tuširanje mlakom vodom pomoći će vam ako imate visoku temperaturu.
Kada se neko iz vaše porodice razboli ili ima visoku temperaturu, možete mu pomoći stavljanjem obloga na kožu. Bolesna osoba će se osjetiti bolje, jer će na taj način polako doći do hlađenja. Ovo je jednostavan način za skidanje temperature.

ŠTA SE DEŠAVA KADA NE UNOSIMO DOVOLJNU KOLIČINU VODE U ORGANIZAM?

Dolazi do gubljenja apetita, glavobolje, smetnji pri varenju, smanjuje se koncentracija, uočIjiva je nervoza. Voda je potrebna za rad zglobova i djeluje kao jastuče koje štiti tijelo od povreda nastalih kao posljedica udara. Voda ublažava međusobni dodir unutrašnjih organa. Voda hrani, umiva i krepi organizam. Unošenje vode u orgamzam u dovoljnim količinama doprinosi spruhečavanju razvoja crevnih bakterija i smanjuje mogućnost pojave procesa truljenja u cruhevima. Neka nas saznanje o izuzetnoj korisnosti vode podstakne da je što pravilnije, raznovrsnije i obilnije koristimo.

http://zdravljein.com

No comments:

Post a Comment