Thursday, April 2, 2015

Da li znate sve o vodi?



O dobrobitima vode mislimo da znamo sve, a ipak zaboravljamo da popijemo koju čašu više dnevno. Čak znamo i da se žeđ javlja samo onda kada počnemo da trošimo tjelesne zalihe, ali da li znamo kada da je pijemo manje, a kada više, ili koliko da je pijemo ako imamo probleme sa kožom, u trudnoći i da li postoji nešto kao što je previše vode?


Zašto voda nije dio balansirane ishrane?

Voda je hranljiva kao ugljeni hidrati, masti i proteini. Skoro 70 odsto našeg organizma je sastavljeno od vode koja ima višestruku ulogu. Ona podmazuje i smekšava predio oko zglobova, koljena i unutrašnje organe. Uz to, još nam pomaže i da se oslobodimo otpadaka iz tijela i prenosi hranljive materije do različitih djelova tijela.

Da li uzimanje previše vode može biti opasno?

Da. Piti vodu brže nego što tijelo može da se znoji, urinira ili izdahne može biti smrtonosno.

Da li se razlikuje količina vode koju treba da unesu oni koji vježbaju i oni koji ne vježbaju? Koja je savjetovana količina vode u oba slučaja?

Naravno. Način trošenja podrazumijeva i način unosa. Savjetuje se 100ml vode na svakih 100 potrošenih kalorija. Ako idete u teretanu, morate dodati više kalorija koje unosite, ali i količinu vode.

Kako odrediti potreban unos vode za muškarca i ženu?

Treba odrediti stopu bazalnog metabolizma (BMR) i nivo aktivnosti. Ona se kod žena izračunava tako što se kilogrami težine pomnože sa 23, a kod muškaraca sa 24. Uz to, dodaju se i kalorije na nivo aktivnosti, 500 za osobu koja ne vježba i 1000 za osobu koja ide u teretanu, trči ili slično.

Jedna čaša vode (200ml) se dodaje na svakih 200 utrošenih kalorija. Ako trošite 3000 kalorija, podjelite to sa 200 i dobijete preporučenih 15 čaša vode dnevno. Za najveći broj ljudi savjetuje se 12 do 13 čaša.

Ako želimo da izbjegnemo bore, treba da pijemo više vode. Laž ili istina?

Donekle je istina da se, ako pijemo dosta vode, bore neće stvoriti. Potrebno je da pijete savjetovanu količinu i ne brinite o borama jer je koža hidrirana i vlažna.

Da li osoba na dijeti treba da pije dosta vode?

Ne bi trebalo da pije više nego što je preporučeno. Kao što je naglašeno, unos vode mora biti odgovarajući aktivnostima, odnosno, trošenju. Ako pijete dovoljno vode, učestalost mokrenja će biti normalna, na dva sata.

Roditelji tjeraju djecu da piju dosta vode jer kažu da to spriječava rak bešike. Da li manje vode povećava mokraćnu kiselinu? Šta je od ovoga istina?

Tačno je da dosta vode spriječava rak bešike, ali djeca treba da piju vodu zbog energije, a odrasli treba da brinu zbog raka. Nivo mokraćne kiseline je visok jer je naslijeđen ili ako osoba drži strogu dijetu, ali i ako je gojazna. Zbog toga je bitno piti dosta vode jer ona smanjuje nivo mokraćne kiseline.

Koliko vode treba da piju trudnica ili dojilja?

Osim toga što daje energiju, voda spriječava pobačaje, zatvor, krvarenja i poremećaj u ravnoteži elektrolita. Hormoni se u trudnoći adaptiraju na to da sakupljaju svu potrebnu tečnost. Sva dodatna tečnost je potrebna da bi se očuvala voda koja se duplo više gubi kroz pluća, dupli protok krvi do trećeg tromjesečja zbog čega bubrezi rade mnogo napornije. Zbog svega toga je za trudnicu bitna svaka kap.

Za trudnicu je preporučena doza 13 čaša vode dnevno kao i dosta voća koja sadrže u sebi vodu ili sokovi od cjeđenog voća.

U vrijeme dojenja, takođe, plus po čaša vode nakon svakog dojenja.

Da li je dobro piti vodu prije ili poslije jela?

Voda se ne mješa sa enzimima iz digestivnog trakta, tako da ne škodi. Naprotiv, ona pomaže razgradnju hrane i savjetuje se da se pije prije jela.

Koliko vode treba da piju osobe sa aknama?

Treba da je piju jer njom izbaciju toksine. Najbolje je da na početku dana napunite flašu vodom i do kraja dana popijete sve.

Koji su znaci dehidratacije uslijed neuzimanja dovoljno vode u toku dana?

Za gubitak od 2 odsto osjećaju se slabi simptomi kao što su žeđ, gubitak apetita, suva koža, taman urin, suva usta ili jeza. Ako je gubitak veći od 3 odsto, ubrzava se rad srca, osjećaju se teškoće pri mokrenju, javljaju se grčevi, jak umor, vrtoglavica i ozbiljne glavobolje. Ako se izgubi više od 10 odsto, potrebna je medicinska pomoć. Javljaju se jaki mišićni grčevi, povraćanje, vrlo ubrzan puls, koža postane smežurana, vid zamagljen, osjeća se jak bol pri mokrenju, teškoće pri disanju, napadi, bol u grudima, abdominalni bol i nesvjestica.

Da li zimi treba piti manje vode?

Zimi ne osjećamo često žeđ ali je vazduh vrlo suv i moramo nastaviti da hidriramo organizam kao i ljeti, čak i kada nismo žedni. Kada ne unesemo dovoljno vode, membrane na crijevima i plućima mogu da se osuše i tako smo podložniji infekcijama.

Da li mlaka voda topi masti ako je pijemo?

Dovoljno vode poboljšava rad bubrega, daje nam energiju i poboljšava unutarćelijsko povezivanje. Neki naučnici tvrde da hladna voda poboljšava metabolizam bolje nego mlaka i da pomaže kod topljenja suvišnih masti. Ipak, najbolje je da se koncentrišete na dovoljan unos, zdravu ishranu i redovnu vježbu kako biste izgubili višak masti.

(b92 Zdravlje)

No comments:

Post a Comment